Egy újépítésű családi ház meglévő terasza fölé tervezett ügyfelünk egy féltetőt építeni, a feladat tehát féltető alapozása volt talajcsavarokkal!
A terasz szintje magasabb volt a családi ház lábazatánál, a szinteltérés feltöltésből adódott: a lábazati szintre kb. 70-80cm magasságban apró kavicsos, homokos és agyagos laza talaj került, vagyis az alapozást egy dombon kellett elvégezni, áthidalva a teherbírásra nem alkalmas feltöltést.
Betonozás esetén a feltöltött talajt teljes magasságban el kellett volna hordani, de a talajcsavarok használatával ezt ügyfelünk el tudta kerülni.
Feltöltött talajra való alapozás problémái
A tervezésnél figyelembe kellett venni, hogy a féltetőt tartó oszlopok alapját nem képezhette a laza szerkezetű feltöltés, ezért az oszlopok alátámasztására több, hagyományosnak mondható megoldás jött számításba:
- az oszlopok vonalában sávalap készítése;
- a terasz méretének megfelelő lemezalap készítése;
- támfal építése;
Mindhárom megoldás azonban komoly földmunkával, a terasz már meglévő padlózatának megbontásával vagy lebontásával járt volna, amelyet ügyfelünk mindenképpen szeretett volna elkerülni.
A fent felsorolt három megoldásban közös:
amelyek jelentős költségeket emésztettek volna fel, nem beszélve a kivitelezéssel járó felfordulásról, munkagépekről és a több hetes kivitelezési és kötési időről.
Féltető alapozása feltöltésre talajcsavarokkal? Igen, lehetséges!
Ügyfelünk a fenti nehézkes, körülményes és drágának mondható megoldások helyett egyszerűbben szerette volna kivitelezni a féltető építését, elkerülve, hogy munkagépek járják össze az udvart és hordják el a ház elől a feltöltött talajt.
Felkeresett tehát minket, hogy a problémájára tudunk-e javasolni egy gyorsabb és hatékonyabb megoldást. A válasz egyértelmű volt: IGEN!
A kivitelezésre szerződést kötöttünk, így a féltető alapozást az Otthonfelújítási támogatás keretében el tudta számolni, a költségek felét vissza tudta igényelni! A támogatásról itt olvashat bővebben>!
A BAYO.S talajcsavarok kiválóan alkalmasak az oszlopok alátámasztására, ezért a legkézenfekvőbb megoldást tudtuk nyújtani.
Mi alapján került megtervezésre a talajcsavarok mérete és mennyisége?
A tervezés során számításba vettük a féltető súlyát, a szerkezetre ható meteorológiai terheket (szél, hóteher), valamint a feltöltés magasságát is.
A tervezésbe bekapcsolódott a szerkezetet építő ács szakember, illetve figyelembe vettük a családi házat tervező mérnök javaslatát is, aki korábban a talajcsavarokra felhívta ügyfelünk figyelmét.
A kiválasztott BAYO.S PROFI szériába tartozó talajcsavarok kellő hosszúsággal és alátámasztó erővel rendelkeznek ahhoz, hogy a már meglévő terasz padozat mellett közvetlenül, a közel 70-80cm feltöltést áthidalva, az oszlopok tervezett helyén lehajtva, megfelelő és biztonságos alapot nyújtsanak az építendő faszerkezetnek.
A BAYO.S PROFI talajcsavarokról és felhasználási lehetőségekről itt olvashat bővebben>.
Minden körülményt figyelembe véve egy stabil és megbízható alaphoz az alábbi típusú talajcsavarokat javasoltuk:
BAYO.S PROFI Talajcsavar HEX-160 M16 76×3,6×1550
Hogyan zajlott a talajcsavarok lehajtása?
A talajcsavarok a feltöltésen át a tömör, teherhordó talajba, körülbelül 70-80 cm mélységbe kerültek lefúrásra, ez már biztosította azt a teherbírást, amely a rákerülő szerkezetet stabilan és biztonságosan képes megtartani.
A talajcsavarok teherbírásáról bővebben ebben a cikkben olvashat>.
A tervezett faszerkezet oszlopainak helye tervrajz szerint lett kitűzve, majd a BAYO.S Magyarország munkatársai a cégünk által tervezett és az Ügyfél által megrendelt 9 db BAYO.S PROFI HEX-160 M16 76×3,6×1550 talajcsavart a kijelölt helyekre precízen és pontosan lehajtotta.
A féltető alapozása során nem kellett megbontani a már meglévő teraszt, illetve magát a feltöltést, egy lapát földet nem kellett odébb tenni.
Nem volt szükség nagy számban munkásokra, szakemberekre és nem kellett nehéz földmunkagépeket alkalmazni, földet kitermelni és azt elszállítani vagy széthordani.
A talajcsavarok lehajtása a felvonulással és levonulással együtt mindösszesen pár órát vett igénybe és 2 fő elegendő volt a kivitelezéshez.
Mivel a talajcsavarok alkalmazása során nincs kötési vagy száradási idő, a talajcsavarok azonnal terhelhetők, ezért a telepítést követően a szerkezet felépítése bármikor megkezdhető volt.
Érdekli, hogy hogyan alapoztunk kerti játszóteret? Olvassa el esettanulmányunkat>!
BAYO.S Minőség
Cégünk kizárólag Európában gyártott, prémium minőségű, gyártói teljesítménynyilatkozattal (DoP) rendelkező és CE jelöléssel ellátott, tűzihorganyzott BAYO.S Talajcsavarok értékesítésével és kivitelezésével foglalkozik, amelyek rendkívül ellenállóak a korrózióval szemben, így a hosszútávú élettartam és újra felhasználhatóság garantált.
Felhívjuk a figyelmét arra, hogy talajcsavarok vásárlását megelőzően minden esetben győződjön meg arról, hogy azok rendelkeznek megfelelő műszaki előírással és gyártói teljesítménynyilatkozattal, gyártásuk igazolhatóan megfelelő minőségben történik, ellenkező esetben a korrózió elleni védelem megfelelősége és a talajcsavarok időtállósága nem garantált.
Az építési termék építménybe történő betervezésének és beépítésének, ennek során a teljesítmény igazolásának részletes szabályairól szóló 275/2013. (VII.16.) számú Kormányrendelet értelmében csak olyan építési terméket lehet beépíteni, amely rendelkezik teljesítménynyilatkozattal. Cégünk által forgalmazott talajcsavarok ezen előírásoknak maradéktalanul megfelelnek.
A BAYO.S Magyarország által forgalmazott talajcsavarok tulajdonságai:
-
- Acél S235
- Tűzihorganyzott, korrózióvédelem DIN EN ISO 1461 szabvány szerint